zvonek1

Kranio-sakrální osteopatie

Kranio-sakrální osteopatie patří k současným novým metodám. Napomáhá našemu organismu najít opět cestu ke zdraví. Umožní v míře vlastní každému člověku rozpomenout se na původní "plán" organismu před různými našimi zraněními, které jsme v životě utržili. V rámci těla dá možnost hledat cestu k harmonickému fungování. Název terapie je odvozen z latinských slov "cranium" (lebka) a "os sacrum" (kost křížová). Činnost kranio-sakrálního systému je provázena charakteristickou vyrovnanou pulzací - kraniálním rytmem. Kraniální rytmus, stejně jako dechový či tepový, ovlivňuje vaše svaly, klouby, vnímání, emoce i myšlení. Jeho nerovnováha bývá příčinou mnoha psychických, nervových, neurologických i somatických potíží.

Tato metoda má své počátky v osteopatii jejíž zakladatelem byl Dr.A.T. Stills , krerý studoval kosterní systém a jeho změny při různých onemocněních. Dalším pokračovatelem, který tuto metodu dále rozvinul, byl Dr. W. G. Sutherland. Tento při zkoumání lebky objevil kraniální rytmus. Zjistil, že tento je pozorovatelný v průběhu celé míchy až po sakrum (kost křížovou). Uvědomil si, že tento rytmus je vnímatelný rukama, vypracoval koncept pohybu jednotlivých kostí a posléze i rozvinul terapii jemných manipulací k harmonizaci kranio-sakrálního systému. Do dnešní podoby ji uvedl Dr. J. E Upledger, který jí dal název kranio-sakrální terapie. Tuto metodu ještě vlastním výzkumem zdokonalil a stal se jejím šiřitelem po celém světě. Umožnil to tím, že založil vzdělávací institut a začal psát odborné publikace

Celá terapie spočívá na konceptu jemných doteků, kdy terapeut umožní tělu a jeho strukturám hledat cestu k obnově volného proudění, v rámci přirozeného pohybu všech systémů organismu. Jde o podporu těla v jeho cestě ke zdraví.

Začínáme rozhovorem, co od terapie očekáváte, čili stanovujeme si cíle a vyjasníme si, co konkrétně znamená pro Vás cítit se zdravý. Dále zvážíme možností, co jste pro to ochoten udělat kromě kranio-sakrální terapie. Při terapii budete ležet, většinou na zádech, je proto vhodné si zvolit pohodlné oblečení. Nejvhodnější je volné tričko, tepláky či legíny. Začíná se diagnostikou na poslechových bodech těla. Pro vás to znamená, že se vás budu jemně dotýkat na hlavě, ramenou, hrudníku, pánvi a na dvou místech na dolních končetinách. Zjistíme tím, kde je organismus nejvíce blokován. Dále se pokračuje už samotným uvolňováním fascii přes jemný dotyk v oblasti kosti křížové, hrudníku a dále směrem k hlavě. Na hlavě se uvolňuje blokovaný či omezený pohyb lebečních švů a tím se dosáhne volného pohybu v rámci neurocrania. Celé ležení trvá od jedné hodiny do dvou hodin. Většinou je ho nutné absolvovat několikrát po sobě, protože nelze uvolnit vše najednou. Doporučená pauza mezi jednotlivými ošetřeními je 14 dní až jeden měsíc. Počet potřebných terapií je individuální.

indikace (na co vše se to hodí):

  • autismus, alergie, astma, bronchitis, cerebrální paralýza, deprese, dioptie, dmo, enuréza, mentální retardace, cukání v obličeji, ochrnutí obličeje, glaukom, onemocnění oběh. systému, hyperkinetický syndrom, vysoký krevní tlak, bolesti hlavy, migrény, spasmy, meniere syndrom, neurastenie, záněty středouší, rachitida, chronická rýma, nespavost, sinusitis, skolioza, strabismus, struma, nedoslýchavost, neuralgie trigeminu a pod.

kontraindikace(kdy rozhodně ne!):

  • nitrolebeční krvácení
  • akutní zlomeniny lebky
  • aneurysma
  • hydrocefalus
Poslední úprava stránky: 29.01.2014, 06:46